Our activities and programs are guided by a number of expert committees whose work is voluntary.

Branch Committee 2016 - 2018

President
Ms Lauren Ellis, Exhibitions Manager, Immigration Museum, Museums Victoria

Vice President
Mr Padraic Fisher, Director, National Wool Museum

Secretary
Mr Jim McCann, Manager, Victoria Police Museum

Treasurer
Mr Peter Abbott, CEO, Bendigo Heritage Attractions

Mr Ian Scott, Museum Consultant (to August 2017)

Ordinary Committee

Ms Lauren Bourke, PHD Candidate & Coordinator, Community Archives, Public Record Office Victoria

Ms Samantha Fabry, Collections Manager, Freemasons Victoria

Mr Andrew Hiskens, Manager, Learning Services, State Library Victoria

Mr Louis Le Vaillant, Director and Curator, The Johnston Collection

Dr Nurin Veis, Manager, Scienceworks, Museums Victoria (to December 2017)

Advisory Committees

Museum Accreditation Program

Ms Maggi Solly (Chair), Museum Consultant

Ms Lauren Bourke, PHD Candidate & Coordinator, Community Archives, Public Record Office Victoria

Ms Jo-Anne Cooper, Manager, Special Collections and Grainger Museum, The University of Melbourne

Mr Warren Doubleday, Manager, Museum Services, Ballarat Tramway Museum

Ms Samantha Hamilton, Head, Collections and Exhibitions Management, Arts Centre Melbourne 

Ms Elizabeth Marsden, Collection Manager, The Sovereign Hill Museums Association

Ms Mardi Nowak, Director, NETS Victoria

Ms Linda Peacock, Collections Manager, Burke Museum

Ms Melanie Twomey, Lawyer, Mast Lawyers

 

Exhibition Services

Ms Lauren Bourke, PHD Candidate & Coordinator, Community Archives, Public Record Office Victoria

Ms Caroline Carter, Manager, Exhibition Collection Management, Museums Victoria

Ms Rhonda Diffey, Collections Archivist, Greater City of Dandenong

Ms Cassie May, Consultant Curator

Angie Taylor, Exhibitions Coordinator, National Exhibition Touring Support (NETS) Victoria

 

Victorian Collections


Advisory Committee

Ms Monica Cronin

Ms Ria Green

Mr Euan McGillivray

Ms Elizabeth Triarico


Steering Committee

Ms Alexis Arrowsmith

Mr Martin Hallett

Mr Tim Hart

 

Image: MA (Vic) 2016-2018 Branch Committee.